Co wywiera wpływ na walory smakowe kawy i herbaty?

przez | 8 lipca 2021
Kawa i herbata należą do bardzo powszechnych napojów w Polsce. Bardzo wielu Polaków nie wyobraża sobie dnia bez konsumpcji kawy. Oba napoje są tak bardzo popularne, że wymyślono pytanie: kawa czy herbata? Ma ono sugerować, że Polacy dzielą się na tych, którzy uwielbiają delektować się smakiem kawy oraz na tych, którzy wolą herbatę.

Zanim zostaną wprawione w ruch czajniki różnego typu i kawiarki, trzeba odkryć kilka czynników, które mają wpływ na walory smakowe kawy i herbaty. Przy wybieraniu najlepszej herbaty, trzeba zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty jej wyboru. Pierwszym jest stopień podzielenia liści. Do najlepszych liści zalicza się te, które są całe lub w niewielkim stopniu rozdrobnione. Istnieją jednak odejścia od tej reguły, bo w niektórych zakątkach Indii bardziej przez ekspertów są wyszukiwane liście najbardziej rozdrobnione. Kolejnym aspektem jest moment dokonania zbiorów. Z reguły tak jest, że im liście są młodsze, to o wiele wartościowszy jest napar. Które liście są najbardziej poszukiwane? Tymi liśćmi jest pączek liściowy i 2 najmłodsze liście na gałązce.

Natomiast optymalnym momentem zbioru liści herbaty jest czerwiec, maj i kwiecień. Lipiec jest też dość dobry, ale sierpień już odpada. Trzecim czynnikiem jest sposób uprawy. Optymalny aromat posiadają te liście, którym zagwarantowano duże opady, nasłonecznienie i chłodniejszy klimat. Optymalne ulokowanie jest powyżej 2000 metrów n.p.m.

W przypadku kawy sprawa wygląda podobnie. Również bardzo istotnym elementem jest lokalizacja pochodzenia kawy. Bariści są jednogłośni, że najważniejszym elementem dającym kawie wymarzony smak, jest okres zebrania kawy i jej sposób łuskania. Do jednych z najbardziej rozchwytywanych gatunków kaw zalicza się mieszanki ciemno palonych ziaren z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Posiadają one pełny smak z wyraźną nutą karmelu, w kawiarniach z nich tworzy się popularne kawy cappuccino. Kawa arabica także jest dość w w naszej ojczyźnie popularna. Baryści zalecają nie przywiązywanie się do jednego rodzaju kawy, lecz do próbowania różnych odmian kawy. Dzięki temu odszuka się nietuzinkowe dotąd smaki, które być może staną się naszymi ulubionymi. Na smak kawy ma także wpływ sposób palenia ziarna czy doprawienia aromatycznymi syropami i przyprawami. Jeżeli chcesz się cieszyć wspaniałym smakiem kawy albo herbaty dobrze jest zakupić odpowiedni sprzęt. Ja skorzystałam ostatnio z okazji i kupiłam na tej stronie – Jestem wciąż zadowolona.