Czy też polubiłeś jedzenie w gustownym otoczeniu?

przez | 8 lipca 2021
Jedzenie to nie jedyna składowa dobrego posiłku, wydają się mówić osoby, które lubią spożywać posiłki na ładnej zastawie. Lepiej smakuje, kiedy zgromadzi się wokół siebie swoich przyjaciół, ucztuje się w domu lub w lubianej restauracji, a do tego dostajemy obiad, śniadanie czy kolację na przepięknych talerzach, w cudownych kubeczkach, lepiej smakuje, gdy nie musimy jeść plastikowym widelcem oraz gdy nie dostajemy obiadu na plastikowej tacce. Otóż to, w wielu miejscach wciąż panuje przekonanie, że najważniejsze jest tylko jedzenie, a to na czym (albo w czym) się je i pije, to nieistotne.

Trzeba sobie niestety powiedzieć, że zdarza się to nagminnie. Można zrozumieć właścicieli takich lokalów. Są często niewielkie, nie pomieszczą zmywarki, zamówienia wydaje się w nich prędko, więc jest ogromny przerób i nikt nie ma czasu myśleć o zastawie obiadowej. Ponadto, w ten sposób jest wygodniej, gdyż zamiast myć naczynia wyrzuca się po prostu plastikowe talerzyki, kubki, sztućce do śmietnika. A nie ma to przecież jak serwis obiadowy w restauracji czy mieszkaniu.

No tak, ale nie dość, iż jest to mało zachęcające (chociaż nikt nie musi mieć pięknej zastawy obiadowej), zniechęca sporo klientów, także tych, którzy lubią zjeść na czymś ładnym, to jeszcze jest to mało ekologiczne. Tyle śmieci, ile się produkuje każdego dnia może przestraszyć. Trzeba zadać sobie pytanie: czy nie stoi to w sprzeczności z naszymi zasadami?

Gdyż jeśli tak, to może nie ma sensu chodzić do tego typu barów? Przecież nawet jak znajdujemy się w nowym dla nas miejscu i nie mamy pojęcia, iż tak jest w danym barze, to możemy podpatrzeć gości, którzy aktualnie siedzą przy stolikach, czy jedzą „obiad na plastiku”. Co ciekawe, sporo barów, które z zewnątrz wyglądają kiepsko, co do których spodziewamy się najgorszego serwują normalne dania, na normalnym talerzu, z innym niż plastikowy widelcem oraz nożem. Za to te nowo otwarte, ładnie urządzone, gdzie podają zgrabne ładnie ubrane panie, mają niestety plastikową „zastawę”. Jeżeli w tego typu miejscu sprzedaż nie idzie za dobrze, to można przypuszczać, iż jednym z winowajców jest właśnie ta okropna „zastawa”.

Istotnie, są także ludzie, którzy nie potrzebują specjalnej oprawy, a zjeść mogą nawet ze stołu, bo najważniejsze jest jedzenie, i nie powinno się marudzić. Może i to prawda, ale przyjemnie jest zjeść w swoim ulubionym gronie znajomych, na czymś ładnym i porządnie wykonanym, przyjemniej wtedy mija posiłek.